Gençlere Çalışarak Okuma Fırsatı

Eğitimde seferberlik başlattıklarını belirten Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özer Gürbüz, “Mesleğin öğrenileceği çağ lisedir. Sloganımız, hem oku hem çalış” dedi.

 

Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları (BASEK) Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Özer Gürbüz, amaçlarının lise çağına gelen öğrencilere meslek edindirmek ve yeni Türkiye’nin ihtiyacı olan ara elemanları yetiştirmek olduğunu vurguladı, eğitim seferberliği başlattıklarını açıkladı.

Eğitim alanındaki çalışmaları ve buna bağlı hedeflerini dile getiren Op. Dr. Özer Gürbüz, ‘Hem oku hem çalış!’ sloganıyla gençlere sundukları fırsatları anlattı.

‘Yetenek varsa vazgeçmeyin’

“Meslek öğrenme çağı lisedir” diyen Op. Dr. Gürbüz, “Bizim hedefimiz, ara eleman yetiştirmek. Biz öğrencileri hayata hazırlıyoruz.  Çünkü, mesleğin öğrenileceği çağ lisedir. Üniversitede tabi ki mühendis olabilirler tabi ki doktor olabilirler ama asıl mesleğin öğrenildiği yer 12-18 yaşlarıdır. O yaşı tekrar yaşamak mümkün değil. Üniversiteyi tekrar okuyabilirsiniz ama liseyi tekrar okuma fırsatınız yok. Meslek liselerinin önü açıldı. Neden açıldı? Yine ihtiyaçtan... Çünkü, gelişen ve kalkınan bir Türkiye var. Fakat gençlerimiz 18-20 yaşlarında işsiz ve çalışacak eleman da yok yani yurt dışından getiriliyor. Biz bunu fark ettik ve Türkiye’deki ihtiyacı tespit ettik. Bizim Avrupa’ya ya da Batı ülkelerine bakmak gibi bir ihtiyacımız yok.  Bu bin yıllık geleneğimizde ahilik sistemi var. Bu ahilik sisteminde meslek ve sanat öğrenilirken çıraklık ve ustalık diye tanımlanan kavramlar var. Ahilik sistemi kişinin ilk okuldan sonra yavaş yavaş meslek edinebileceği bir sistemdir. Avrupa’da ve özellikle de Almanya, bu sistemi örnek alıyor ve uyguluyor. Bizim sloganımız ‘Başarılı olmak için bir işi iyi yapmak gerekir, ama BASEK’te olmak için en az iki işi iyi yapmanız lazım...’ Bu ikinci iş yetenek... Yani siz hemşire olun, doktor olun ne olursanız olun ama yetenekleriniz de varsa vazgeçmeyin” diye konuştu.

‘Üniversite yakında’

Op. Dr. Özer Gürbüz, Gürbüz Vakfı’nda bursla okuyabilen gençlerin, Batı Anadolu Central Hospital, Mavişehir Tıp Merkezi ve Mersinli Cerrahi Tıp Merkezi’nde staj ve çalışma imkânı bulduğunu kaydetti. Çalışmaları sürdürülen Batı Anadolu Üniversitesi’nde sone gelindiğini belirten Gürbüz, “Yıllardır hayalini kurduğum Batı Anadolu Üniversitesi’ni 2018-2019’da öğrenci kabul edecek şekilde öğrencilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz” dedi.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/basek-ten-genclere-calisarak-okuma-ege-2458651/