Hem Çalış Hem Oku

Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Özer Gürbüz, geniş olanaklarla ve lise çağına gelmiş öğrencilere meslek kazandırmak amacıyla başlattıkları eğitim atağındaki hedeflerini Yenigün'e anlattı.

Yenigün TV' ye konuk olan Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Özer Gürbüz oldu. İzmir’de sağlık ve eğitim alanında önemli yatırımları olan Gürbüz, gençlere çalışarak okuma fırsatı sunuyor.

Sağlık, Havacılık, Biyoteknoloji ve Enerji liseleri, Denizcilik ve raylı sistemleri lisesi kurumlarından oluşan BASEK, gençlere gelecekte sahip olacakları mesleklerle ilgili yön çiziyor. Ayrıca Gürbüz Vakfı'nda burs alma imkanları ile okuyabilen gençler Central Hospital ve benzeri daha bir çok kuruluşunda çalışma imkanı kazandırıyor.

Yenigün TV'de katıldığı programda eğitim alanındaki çalışmaları ve buna bağlı hedeflerinden bahseden Özer Gürbüz, 'Hem oku hem çalış!' sloganıyla gençlere sundukları fırsatları anlattı. Gürbüz, “Devletine, milletine ve ailesine sevgiyle bağlı olacak, kendisine güvenecek, azimli olacak ve biz o çocukları alıp küresel mesleki eğitim sistemine entegre edeceğiz. Bizim misyonumuz da vizyonumuz da budur” diye konuştu.

BASEK Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları hakkında bilgi aktarır mısınız ?Sağlık alanında hedefleriniz neler?

Bizim grup olarak beş ana faaliyet konumuz var.  Bunlar sağlık, eğitim, turizm, gıda ve inşaattır. Yaklaşık 1990 yılından itibaren İzmir’de sağlık sektörünün içerisindeyiz. Ve bu kentte, bu yolda ilerleyen ilklerden biriyiz. Sağlık sektöründe değişik yerlerde tıp merkezi ve hastane açarak yolumuza devam ettik.  1999’da Bayraklı’da ‘Central Hospital’ açtık daha sonra Mersin’de, Bornova’da ve diğer yerlerde en son da Mavişehir’de tıp merkezimizi açtık. Türkiye’nin hedefleri devam ettiği gibi bizim de yaşadığımız sürece hedeflerimiz devam edecektir.

İlimizi sağlık turizmi açısından değerledirecek olursak neler söyleyebilirsiniz?

İzmir, turizm açısından çok şanslı bir il. Sağlık turizminin de birkaç ayağı var. Mesela; medikal turizm... Ayrıca turist sağlığı, yaşlı ve engelli sağlığı var, termal turizm var... İzmir’in en şanslı olduğu alan da termal, yaşlı ve engelliler turizmi. Bu alanların her birinde marka olabiliriz. Turist sağlığı açısından Antalya bizim önümüzde ama bizim termal kaynaklarımız çok zengin.

''MESLEK ÖĞRENME ÇAĞI LİSEDİR”

Bilim ve teknik liseleri kurmak nereden aklınıza geldi?

Her şey ihtiyaçtan kaynaklandı. Yatırım yapılacağı zaman ister istemez ihtiyaç duyulan alana doğru yöneliyorsunuz. Sağlık yatırımlarımızdan dolayı en çok ihtiyaç duyduğumuz sağlık ara elemanıdır. Bu konuda da ihtiyaçtan yola çıktık ve sağlık meslek lisesini kurduk. Sağlık meslek lisesi daha sonra genişleyerek bilim teknik lisesine dönüştü...

Bizim hedefimiz ara eleman yetiştirmek.  Biz öğrencileri hayata hazırlıyoruz.  Çünkü mesleğin öğrenileceği çağ lisedir. Üniversitede tabi ki mühendis olabilirler tabi ki doktor olabilirler ama asıl mesleğin öğrenildiği yer 12-18 yaşlarıdır. O yaşı tekrar yaşamak mümkün değil. Üniversiteyi tekrar okuyabilirsiniz ama liseyi tekrar okuma fırsatınız yok. Meslek liselerinin önü açıldı. Neden açıldı? Yine ihtiyaçtan... Çünkü gelişen ve kalkınan bir Türkiye var. Fakat  gençlerimiz 18-20 yaşlarında işsiz ve çalışacak eleman da yok yani yurt dışından getiriliyor. Biz bunu fark ettik ve Türkiye’deki ihtiyacı tespit ettik. Bizim Avrupa’ya ya da Batı ülkelerine bakmak gibi bir ihtiyacımız yok.  Bu bin yıllık geleneğimizde ahilik sistemi var. Bu ahilik sisteminde meslek ve sanat öğrenilirken çıraklık ve ustalık diye tanımlanan dallarda ilk okuldan sonra yavaş yavaş yetiştiği bir sistemdir. Avrupa’da özellikle de Almanya bu sistemi örnek alıyor. Bu sistemi şu anda Avrupa kullanıyor oysa biz bu sistemi yıllar önce yaşattığımız halde şimdi terk etmişiz. Şimdi eskiye dönüp geleneklerimize sahip çıkma zamanı. BASEK de bunun için kurulmuştur.

Siz önemli bir sağlıkçı ve hekimsiniz. Sağlıkçı olarak İzmir’deki eğitim kurumların hedefi nedir?

Biraz önce anlattığım gibi eğitimde iki tane konunun ciddi olarak üzerindeyim. Bir tanesi bu ahilik sisteminden esinlenerek gelen lisede mesleki eğitim. Sadece İzmir için değil de aynı zamanda Türkiye için de hayati önemli. İkinci konu da; yeteneklerin ortaya çıkarılması... Türkiye’ye bakın; 80 milyon insan mesleki açıdan yeterli gelişimi sağlayamamış. Üreten bir Türkiye fakat işgücü oranında eğitimli hale gelmemiş. Bizim daha önceki milli eğitim politikalarından dolayı. Mesleki eğitime biz son 20-30 yıllarında önem vermemişiz. Sorduğunuz sorunun birinci cevabı meslek yani liseden mesleki eğitiminin alınmasının gelecekte kişinin önünü açan çok önemli bir anahtar olduğunu düşünüyoruz. İkinci konu da, yetenek. Şimdi düşünün 80 milyon insan yurtdışında... Peki yeterince başarılarımız var mı? Yok. Sporda bir başarımız var mı? Yok. Müzikte ve sanatta? Yok.

EGE'NİN YILDIZLARI

Bizim  sloganımız ‘'Başarılı olmak için bir işi iyi yapmak gerekir, ama BASEK’te olmak için en az iki işi iyi yapmanız lazım'' Bu ikinci iş yetenek... Yani siz hemşire olun, doktor olun ne olursanız olun ama yetenekleriniz de varsa vazgeçmeyin.

Sağlıkçısınız havacılık lisesi de kurdunuz...

Bunun hikayesi şöyle; Sağlık ve havacılık teknolojileri birbirine çok yakın teknolojiler... Tıp teknolojisi havacılıktan çok yararlanmıştır. Bunun dışında benim şöyle bir hayalim var; Bir ambulans mobil sağlık sistemi kurmak gibi...Mesela  İzmir’de neden deniz ambulansımız olmasın veya hava ambulansımız... Son zamanlarda Sağlık Bakanlığı'nın katkılarıyla bir hava ambulans sistemimiz oluştu. Bunu sadece Sağlık Bakanlığı değil özel sektör de yapması lazım. Sağlık lisesinden sonra havacılık lisesini düşünme sebeplerinden biri de buydu. Dedim ki eğer bir mobil sağlık sistemi kuracaksam benim yetiştirdiğim öğrencilerin bir kısmı uçağın bakımı ile uğraşsa, bir kısmı pilot olsa ve uçağı uçursa bir kısmı doktor hemşire olsa ve sağlık teknisyeni olsa hep beraber gidip hastayı alıp getirseler ve doktorlar da o hastanın ameliyatı yapıp sağlığa kavuştursa ne güzel olurdu.

''ÖĞRENCİLERE UÇAK ALDIK”

Bu yıl ilk mezunlarımızı veriyoruz. Sağlık lisemiz avantajlı çünkü hastanemiz var. Staj yaptırabiliyoruz. Havacılık öğrencilerimizin staj yapabilmesi için bizim Türk Havacılık Kurumu'na gitmemiz lazım. Türk Hava Yollarımıza ya da özel hava yollarına gitmemiz lazım. Bunun da bürokratik engelleri var. Biz madem sağlıkçı öğrencilerimizin stajını kendi hastanemizde yaptırıyorsak o zaman dedik ki bu öğrencilere bir de uçak alalım.

Denizcilik  lisesinde amacınız nedir?

Denizcilik sektörüne gelecek olursak; Türkiye denizcilik sektöründe çok ileri değil.  Üç tarafımız da deniz olmasına rağmen bu konuda nedense hiç ilgi duyulmamış. İzmir'de bu alanda eğitimli bir elemana ihtiyacı var onun için bu yıl denizcilik lisemizi açtık.

Tabi denizcilik lisesi ile ilgili kamu okullarında bir takım girişleri çok kolay değil. Biz özel sektör olarak denizcilik lisesinin yayılması için elimizden geleni yapacağız.

Raylı sistemleri ülkemizde çok önemli bu konu. Bununla ilgili bir eksiklik görüyor musunuz?

Raylı sistem konusunda Türkiye’de ilk lise İzmir’de açıldı. Eskiden raylı sistem denildiğinde aklımıza ne gelirdi? Kara tren... Şimdi aklımıza ne geliyor? Metro, İZBAN veya hızlı tren... Bu teknoloji alanında eğitilmiş, yetiştirilmiş bir elemanımız yok. Biz eğitimle Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyoruz. Buradan mezun olan bir çocuğun işsiz kalma gibi bir şansı yok. Çünkü işgücüne ihtiyaç var. İstanbul'da 3'üncü havalimanı açılacak 52 bin çalışana ihtiyacı olacak. Dışarıdan mı getireceğiz yoksa kendi öğrencilerimizi mi çalıştıracağız.

Biz hangi alanda ihtiyaç var; araştırıyoruz ve o alanda eleman yetiştiriyoruz. BASEK Türkiye’nin en büyük meslek teknik liselerinden... Yaklaşık 5 bin kontenjanımız var bu kontenjan ile çeşitli konularda eğitimler veriyoruz

Enerji de bunlardan birisi.

Yakın zaman önce, gelecekte hangi mesleklerin öne çıkacağı ile ilgili bir kitap okumuştum. Orada maden ve enerji sektöründen söz ediyordu. Türkiye’de petrol olmasa da rüzgar ve güneş var. Bunlar hem doğa dostu, hem yenilenebilir, hem zaten hazırda olan bir enerji.

Gıda tarım ve hayvancılık hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Biz bunu da unutmadık. Türkiye bir tarım, gıda ve hayvancılık ülkesidir. Hayvancılık konusunda gerçekten çok güzel politikalar var ama daha fazla destek verilmesi lazım. Batı’dan ihraç ettiğimiz teknoloji ile enerji ile gıdayı ithal edelim diye düşündük o yüzden böyle bir lise açtık. Bu yıl itibarı ile BASEK bir zincir meslek teknik lisesi oldu.

Okul fiyat politikaları nasıldır?

Mesleki teknik alandaki okulların belli alanları var mesela bizim yaklaşık 12 tane alanımız var. Türkiye'nin geleceği ile ilgili alanlarda eğitim konusunda devlet öğrenciye de okula da teşvik veriyor. Öğrenciler de devletin teşvik ettiği alanlarda kayıt oluyorlarsa daha cüzi fiyatlarla kayıt oluyor. Sağlık veya havacılığın yıllık maliyeti 17 bin 850 tl fakat bu çocuk sağlığa ya da havacılığa veya diğer bölümlere ayda bin lira ödeyerek aileden, kalan kısmı ise vakfımız aracılığla eğitim kredisi ya da burs şeklinde ödenmektedir. Eğer sanata da ilgi duyuyorsa 3 bin lira kadar burs kazanıyor. Devlet de diyor ki eğer benim teşvik ettiğim bölümlere girersen ben sana 4 bin lira daha burs vereceğim. Böylece, fiyat da 8 bin liraya düşmüş oluyor. O bölümde okursa da diyor devlet ben okula da teşvik vereceğim ne oldu 6 bin tlye düştü ücret. Çocuklarımız için önemsediğimiz en önemli konu da onların devletine milletine, ailesine sevgi ile bağlı olması; kendisine güveninin tam olması, azimli ve inançlı olmasıdır. Biz de gençlerimize Türkiye'nin geleceğinde aktif rol almasını sağlayacak eğitimler vereceğiz.

Haber :Belma ŞAHANER
Kaynak : http://www.gazeteyenigun.com.tr/genclere-calisarak-okuma-imkani/164566/