TÜRKİYE' NİN YILDIZLARI..

TÜRKİYE' NİN YILDIZLARI..

TÜRKİYE' NİN YILDIZLARI..

BASEK Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özer Gürbüz, yeni eğitim sisteminde yeteneklerin ön plana çıkacağını ifade ederek, “BASEK bünyesinde 'Ege'nin Yıldızları' dediğimiz 5 tane alanımız var. Bilim, teknik, meslek, sanat ve spor. Bu 5 yıldız üzerine yükselecek Türkiye. Öğrencilerimizi buna göre eğiterek ve yönlendirerek Türkiye'nin geleceğine hazırlayacağız. Türkiye'nin kalkınmasında aktif rol alacağız” dedi.

 

Türkiye'de eğitim sisteminde son yıllarda radikal değişiklikler oldu. BASEK olarak bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son 15 yılda eğitimde devrim niteliğinde değişiklikler oldu. 8 yıl önce 12 yıllık kesintisiz eğitim vardı. Daha sonra 4+4+4 eğitim sistemine geçildi. 12 yıllık kesintisiz eğitim demek, bütün öğrencileri üniversiteye yönlendirmek ve mesleki eğitimin üniversiteye aktarılması demek. Dolayısıyla çocuklar 18 yaşına gelene kadar sadece üniversite sınavını hedefliyordu. Mesleki eğitim üniversitede başlıyordu. Üniversiteyi kazanamayan çocuk ortada kalıyordu. Meslek liselerinin önünün kesildiği anlaşıldı. 8 yıl önceki büyük değişim bir ihtiyaçtan doğdu. Bu ülkenin eğitilmiş, üreten ara elemana ihtiyacı var. Meslek eğitimi üniversitede verilmez. Meslek eğitimi orta öğretimde verilir. 12-18 yaş arasında verilir. Öğrenci, 18 yaşından sonra makine mühendisi oluyor, anahtar tutmayı bilmiyor. Dolayısıyla okuldan mezun olması da bir işe yaramıyor. 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte BASEK doğdu. BASEK olarak, mesleki ve teknik eğitimin orta öğretimden başlaması gerektiğine inanıyoruz.

 

MESLEKİ EĞİTİM ÖNEM KAZANDI

Bu süreçte mesleki eğitimin önündeki engeller kaldırıldı. Yüksekokula geçiş sınavsız hale getirildi. Bunlar büyük avantajdı. Ancak 4 yıl sonra YÖK üniversiteye sınavsız geçişi kaldırdı. Bu aslında doğru bir karar değildi ama kendileri açısından doğruydu. YÖK, basit bir sınav dahi olsa yapalım dedi. Bu durum bir miktar olumsuzluk oluşturmuş olsa da, meslek liseleri artarak devam etti.

YETENEĞE GÖRE EĞİTİM DÖNEMİ

Şimdiyse yeni eğitim sistemi programlı bir şekilde hayata geçiriliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a çok güveniyorum. Bu ikinci dönüşüm, ilkinden çok daha etkili olacak. Burada amaç öğrencilerin eğilimine göre eğitim vermek. BASEK'in de en baştan beri sloganı bu. Usain Bolt, iyi matematik bilmeyebilir. Ama dünyanın en iyi 100 metre koşan sporcusu. Yetenekleri ve eğilimleri belirleyip çocuğa ona göre eğitim vermek önemli. İdeal olan da budur. İkinci eğitim dönüşümüyle yetenek ve beceri ön plana çıkacak.

EGE'NİN YILDIZLARI: BİLİM, TEKNİK, MESLEK, SANAT, SPOR

BASEK bünyesinde hangi alanlara daha çok önem veriyorsunuz?

BASEK bünyesinde 'Ege'nin Yıldızları' dediğimiz 5 tane alanımız var. Bilim, teknik, meslek, sanat ve spor. Bu 5 yıldız üzerine yükselecek Türkiye. Öğrencilerimizi buna göre eğiterek ve yönlendirerek Türkiye'nin geleceğine hazırlayacağız. Türkiye'nin kalkınmasında aktif rol alacağız. Üniversite sınavı artık önemini kaybetti. 12 yıllık kesintisiz eğitimde üniversite sınavı olmazsa olmaz bir şeyken, şimdi giderek önemini kaybedecek. Çünkü mesleki eğitim daha erkene çekilecek. İnsanlar zaten liseyi bitirdiğinde iş sahibi olacak. Meslek liselerimiz iş garantili liseler haline gelecek. Öğrencilerimizi ihtiyaca göre yetiştiriyoruz. Sanayi kuruluşlarıyla protokoller imzalıyoruz. Böylece üniversiteler de rahatlayacak.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK MESLEKİ TEKNİK OKULU

Batı Anadolu Sağlık ve Eğitim Kurumları'nı genel hatlarıyla sizden dinleyebilir miyiz?

BASEK'in bünyesinde sağlık ve eğitim var. 20 yıldır Ege'ye hizmet veren hastanelerimiz var. 8 yıldır da özellikle mesleki eğitim alanında markalaşmış durumdayız. Şu anda Türkiye'nin en büyük özel mesleki teknik okuluyuz. 5 bin kontenjanımız var. Bizim eğitime başlangıç hedefimiz üniversiteydi. Biz Batı Anadolu üniversitesini kurmak için yola çıktık. Bu nedenle geniş bir yatırım yaptık. Fakat şu noktada mesleki eğitimin ortaokulda ve lisede olması gerektiği için önce bu alanı şekillendirdik. Bunu şekillendirdikten sonra üniversiteyi kurmak bizim için daha kolay hale gelecek. Önce yüksekokul sonra üniversite açmayı planlıyoruz. Eğitim bir demlenme süresi var. BASEK şu anda demleniyor.

12 ALANDA EĞİTİM

Sağlıkçı olduğumuz için mesleki eğitime sağlık alanından başladık ve sağlık meslek lisesi kurduk. Daha sonra yine sağlık alanında biyomedikal teknisyenlik bölümünü kurduk. Kapasitemiz ve kontenjanımız çok yüksek olduğu için bunu diğer bölümlerle zenginleştirmek istedik. Çocuklarda havacılığa ve uzaya bir merak olduğunu tespit ettik. Bu doğrultuda havacılık lisemizi açtık. Türkiye'nin ihtiyacı olan bütün bölümleri araştırdık. Denizcilik, raylı sistemler, gıda, tarım ve hayvancılık, veteriner teknisyenliği, gıda teknisyenliği, bilişim, adalet ve yenilenebilir enerji bölümlerini ekledik. Toplamda 12 alanda eğitim veren büyük bir mesleki teknik eğitim lisesi haline geldik.

YENİ DÖNEMİ İYİ OKUMAK LAZIM

Son olarak öğrencilere ve velilere yeni eğitim döneminde ne tavsiye edersiniz?

Hafta sonu liseye geçiş sınavı var. Bütün öğrencilere başarılar diliyorum. Bu sınav artık hayatı etkileyecek bir unsur olmaktan çıkacak. Artık eğilimine göre bütün okulların kalitesi artacak. Bütün okullarda farklı bölümler olacak. Veliler ve öğrenciler yeni dönemi çok iyi okusunlar. Alışkanlıklar bazen duvara çarpmanıza neden olur. Geri kalmanıza sebep olabilir. Dolayısıyla yeni dönemi iyi okumak lazım. Yeni dönemde yetenek, beceri, başarı, çalışmak ve azim önemli. Dört duvar arasında test çözme dönemi bitti. Uygulayarak öğrenme dönemi başladı. Ortaokullar ve liseler fabrika gibi çalışacaklar. BASEK de bir fabrika gibi çalışıyor. Öğrencilerimiz üretim sürecine katılacak. Çıraklığını ve kalfalığını yapmadığın işin ustası olamazsın. Buna BASEK modeli veya Türkiye modeli diyebilirsiniz. Artık bu yola girildi. Bu yolun sonu kalkınma, gelişme ve büyük Türkiye.

Whatsapp Destek

Batıanadolu Okulları

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabiliriz?