ULAŞIM TEKNOLOJİLERİ

BatıAnadolu Türk-Alman Teknik Liseleri

Ulaşım Teknolojileri  
DALLAR

Raylı Sistemler
Raylı sistem araçlarını servise hazırlama ve sürücü adayının sahip olması gereken raylı sistemler kataner, sinyal ve haberleşme sistemlerinin kontrolü, bakımı ve onarımı işlemlerini yapma, raylı sistemler ile yapılan taşımalar sırasında taşıma, tren ve trafiği planlama, işletme sistemini kullanma, raylı sistem trafiğini işletebilme ve yolcu- lojistik hizmetlerini yapma, raylı sistem yollarının teşkili ile kontrol, bakım ve onarımını yapma, raylı sistemlerdeki mekanik, elektrik-elektronik ve bilgisayar teknolojilerinin birlikte kullanıldığı araç bakım ve onarımlarını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.
Çalışma Alanları: Çok sayıda yetişmiş eleman ihtiyacı olan TCDD ve belediyelere bağlı bulunan hafif raylı sistemler ve tramvay işletmelerinde çalışabilecekleri gibi bu sektöre yeni girmeye başlayan özel kurum ve kuruluşlarda da kolaylıkla iş imkânı bulabilirler.

Staj İmkanları: Protokol kapsamında olan işletmelerde staj imkanı sunulmaktadır.

 

Havacılık
Ülkemiz, dünyada havacılık sektörünün kurallarını belirleyen iki otoriteden biri olan JointAviationAuthorities (JAA)’nin tam üyesidir. Bu tam üyelikle havacılık ile ilgili kuralların ve prosedürlerin standart duruma getirilmesi, üye ülkeler arasında uçak, uçak parçası ve bakım personeli alışverişinin kolaylaştırılması, sivil havacılık faaliyetlerinde en yüksek emniyet standartlarının geliştirilmesini sağlamıştır.
Çalışma Alanları: sivil uçak bakım merkezleri, askerî hava ikmal bakım merkezleri, uçak fabrikaları gibi iş piyasasının ihtiyacına göre istihdam edilmektedir. Geniş bir iş ve çalışma alanı vardır.

Olanaklar: Havacılık alanı, devlet destekli olup; Milli Eğitim Bakanlığınca Verilen destek tutarı toplam okul ücretinden düşülerek, kalan tutar veli tarafından ödenmektedir.

Staj İmkanları: Protokol kapsamında olan işletmelerde staj imkanı sunulmaktadır.


Otomotiv (Elk.)
Bu alanın amacı “ülkemize elektrikli araç konusunda gerek otomobiller gerek otobüsler gerekse de raylı sistemler hususunda hepsine hizmet verecek hepsinde çalışabilecek elektrikli araç konusunda uzaman meslek elemanları yetiştirmektir" Elektrikli Araçlar dalında hibrit araç teknolojileri, elektrik makineleri, batarya teknolojileri, otonom araç teknolojileri ve yakıt hücreli araçlar hakkında dersler verilecektir.
Çalışma Alanları:  bu alandan mezun olan öğrenciler seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; Otomotiv servisleri, Otomotiv bakım ve onarım atölyeleri, Otomotiv fabrikaları, Otomotiv satış noktaları, İş makineleri bakım ve onarım atölyeleri, Tarım (Ziraat) makineleri bakım ve onarım atölyeleri Raylı Sistemler alanı, Sigorta Şirketleri Kendilerinin açacağı özel iş yerleri vb. işletmelerde çalışabilirler.

Olanaklar: Akademik Başarı Bursu, Yetenek Bursu, Eğitim Kredisi, Sınırlı Kontenjanda İş Garantisi, mezun olan öğrenciye, alan ve dalını gösteren diploma ve iş yeri açma belgesi verilmektedir.

Staj İmkanları: protokol kapsamında olan işletme ve firmalarda staj imkanı sunulmaktadır.

Yeni Sayfa 1

ÖN BAŞVURU VE KAYIT İÇİN..

Whatsapp Destek

Batıanadolu Okulları

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabiliriz?