gtag('config', 'AW-11065369062')
Batıanadolu

EĞİTİM ALANLARIMIZ

Ulaşım Teknolojileri

ULAŞIM TEKNOLOJİLERİ ALANI

Otomotiv Elektromekanik Dalı

Bu alanın amacı “ülkemize elektrikli araç konusunda gerek otomobiller gerek otobüsler gerekse de raylı sistemler hususunda hepsine hizmet verecek hepsinde çalışabilecek elektrikli araç konusunda uzaman meslek elemanları yetiştirmektir" Elektrikli Araçlar dalında hibrit araç teknolojileri, elektrik makineleri, batarya teknolojileri, otonom araç teknolojileri ve yakıt hücreli araçlar hakkında dersler verilecektir.

  • Çalışma Alanları:  bu alandan mezun olan öğrenciler seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; Otomotiv servisleri, Otomotiv bakım ve onarım atölyeleri, Otomotiv fabrikaları, Otomotiv satış noktaları, İş makineleri bakım ve onarım atölyeleri, Tarım (Ziraat) makineleri bakım ve onarım atölyeleri Raylı Sistemler alanı, Sigorta Şirketleri Kendilerinin açacağı özel iş yerleri vb. işletmelerde çalışabilirler.
  • Staj İmkanları: protokol kapsamında olan işletme ve firmalarda staj imkanı sunulmaktadır.
  • Devlet destekli olan bu alanımızdan mezun olan öğrencilerimiz teknisyen ünvanı ile mezun olup, diplomaları ile birlikte İşyeri Açma Belgesi ve EUROPASS Belgesi almaktadır.

 

Raylı Sistemler Mekatronik Dalı

Raylı sistem araçlarını servise hazırlama ve sürücü adayının sahip olması gereken raylı sistemler kataner, sinyal ve haberleşme sistemlerinin kontrolü, bakımı ve onarımı işlemlerini yapma, raylı sistemler ile yapılan taşımalar sırasında taşıma, tren ve trafiği planlama, işletme sistemini kullanma, raylı sistem trafiğini işletebilme ve yolcu- lojistik hizmetlerini yapma, raylı sistem yollarının teşkili ile kontrol, bakım ve onarımını yapma, raylı sistemlerdeki mekanik, elektrik-elektronik ve bilgisayar teknolojilerinin birlikte kullanıldığı araç bakım ve onarımlarını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

  • Çalışma Alanları: Çok sayıda yetişmiş eleman ihtiyacı olan TCDD ve belediyelere bağlı bulunan hafif raylı sistemler ve tramvay işletmelerinde çalışabilecekleri gibi bu sektöre yeni girmeye başlayan özel kurum ve kuruluşlarda da kolaylıkla iş imkânı bulabilirler.
  • Staj İmkanları: Protokol kapsamında olan işletmelerde staj imkanı sunulmaktadır.
  • Bu alanımızdan mezun olan öğrencilerimiz teknisyen ünvanı ile mezun olup, diplomaları ile birlikte İşyeri Açma Belgesi ve EUROPASS Belgesi almaktadır.

Bölüm/Sınıf hakkında bilgi almak istiyorum.
Bilgi için size ulaşalım.